1.1.2 Seçim Nasıl Olur?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Siyaset RP:ODY

Üst Yönetici
Moderatör
SEÇİMLER:

-Seçimler Çevre ve Şehircilik Bakanı, Meclis ve Genel Seçimler olmak üzere toplam üç'e ayrılır.

-Çevre ve Şehircilik Bakanı Seçimi ayın ikisi, saat 00.00 da başlar ve ayın üçü, saat 00.00'da son bulur. Bu seçimlerde sadece belediye başkanı olanlar oy kullanabilmektedir.

-Meclis Seçimleri ayın on üçü başlar, on yedisi son bulur. Milletvekili seçimlerinde oy kullanma şartlarını taşıyan her oyuncu oyunu kullanabilir fakat bakanlık ve meclis başkanlığı seçimlerinde sadece milletvekilleri oy kullanabilir.

- Meclis seçimlerinin ilk seçimi milletvekili seçimidir. Ayın on üçü, saat 00.00'da başlayıp ayın on beşi, saat 00.00'da biter.

- İkinci olarak meclis başkanı ve milli savunma bakanı seçimi vardır. Ayın on beşi, saat 17.00'da başlayıp on altısı saat 17.00'da biter.

-Son seçim ekonomi ve adalet bakanları seçimidir. Onlar ise ayın on altısı, saat 17.00'da başlar ve ayın on yedisi, saat 17.00'da son bulur.

-Gelelim ayın son seçimi olan genel seçime. Bu seçim iki turdan oluşmaktadır. İlk turda en yüksek oyu alan iki kişi ikinci tura katılmaya hak kazanır. Şartları karşılayan herkes oy kullanabilir.

-Genel seçim takvimi ise otuz çeken bir aya göre hesaplarsak ilk tur, yirmi altısı saat 00.00'da başlayıp yirmi sekizi saat 00.00' son bulur. İkinci tur yirmi sekizi saat 00.00'da başlayıp otuzu saat 00.00 da son bulur.

-Eğer ilk tur seçimlerine sadece iki kişi katıldıysa ilk tur es geçilip ikinci tur tarihlerinde seçim olur.

-Tüm seçimlerde olmak şartıyla aday olarak sadece bir kişi katıldı ise Evet/Hayır şeklinde oylama yapılır.
 
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri
Üst